داستان‏هاى قرآن-عاقبت قوم ثمود

نجات صالح و مؤمنان

عذاب سخت الهى همه معاندان و کافران را در هم کوبید و به خاکستر مبدّل ساخت، چرا که همراه صاعقه و زلزله و طاغیه (عذاب بسیار) بود، و هیچ کس از آنها را باقى نگذاشت.

ولى حضرت صالح و افرادى که به او ایمان آورده بودند، نجات یافتند.(2) ایمان‌آورندگان به حضرت صالح - علیه السلام - اندک بودند، که مطابق بعضى از تواریخ، آنها چهار هزار نفر بودند، که پس از هلاکت قوم ثمود، از دیار بلا زده وادى القرى به سوى حضر موت یمَن کوچ کردند، و در آن جا به زندگى خود ادامه دادند.

در بعضى از روایات آمده پیامبر اکرم - صلّى الله علیه و آله - در سال نهم هجرت، هنگامى که سپاه اسلام را به سوى سرزمین تبوک، براى دفع دشمن حرکت مى‌داد، در مسیر راه به سرزمین قوم ثمود رسیدند، سپاهیان خواستند در همان جا براى استراحت، توقفى کنند، پیامبر - صلّى الله علیه و آله - مانع آنها شد، فرمود: «این جا سرزمین قوم ثمود است که عذاب الهى بر آنها فرود آمده است».(3)

عذاب فراگیر و همگانى چرا؟

با این که یک نفر ناقه صالح را پى کرد، و چند نفر با او هم دست بودند تا شتر کشته شود، و عدّه‌اى نیز پس از سقوط شتر، بر آن شتر ضربه زدند، ولى چرا همه آنها از کوچک و بزرگ، زن و مرد - جز صالح و مؤمنان - به هلاکت رسیدند؟ و چرا خداوند در آیه 14 سوره شمس با تعبیر «فَعُقَرُوها؛ جمعى ناقه را پى کردند.» کشتن ناقه را به جمع نسبت داده نه به یک فرد؟!

زیرا همه آنها به این جنایت رضایت داشتند، و کسى که به جنایتى راضى باشد، در آن شرکت نموده است.

چنان که امیر مؤمنان على - علیه السلام - در فرازى از یکى از خطبه‌هایش مى‌فرماید: «ناقه صالح را تنها یک نفر به هلاکت رسانید، ولى خداوند همه را مشمول عذاب ساخت، چرا که همه آنها به این امر رضایت دادند.»(4)

شقى‌ترین پیشینیان و آیندگان

روزى پیامبر اکرم - صلّى الله علیه و آله - به حضرت على - علیه السلام - رو کرد و فرمود:

«یاعَلِى اَشْقَى الْاَوَّلِینَ عاقِرُ النّاقَة، وَ اَشْقَى الْآخِرِینَ مَنْ یخْضِبُ هذِهِ مِنْ هذا؛ اى على! شقى‌ترین و تیره بخت‌ترین فرد پیشینیان همان کسى بود که ناقه صالح را کشت، و شقى‌ترین فرد از آیندگان کسى است که محاسنت را به خون سرت رنگین مى‌کند».(5) یعنى همان ابن ملجم مرادى، بدبخت‌ترین آیندگان است.(6)

مطلب دیگر این که: گاهى حضرت زهرا - علیه السلام - یا امامان اهلبیت - علیهم السلام - وقتى که سخت مظلوم واقع مى‌شدند، به یاد مظلومیت حضرت صالح - علیه السلام - مى‌افتادند، و تقاضاى عذاب براى دشمنان مى‌کردند، همان گونه که عذاب سخت الهى قوم ثمود را نابود کرد.

به عنوان نمونه وقتى که پس از رحلت رسول خدا - صلّى الله علیه و آله - حضرت على - علیه السلام - را به اجبار از خانه بیرون کشیده و به سوى مسجد براى بیعت مى‌بردند، حضرت زهرا - علیها السلام - از خانه خارج شد و فریاد زد: «پسر عمویم را رها سازید، و گرنه سوگند به خداوندى که محمد - صلّى الله علیه و آله - را به حق مبعوث کرد، موهایم را پریشان مى‌کنم، و پیراهن رسول خدا - صلّى الله علیه و آله - را بر سر مى‌نهم، و ناله را به سوى خدا مى‌برم (و شما را نفرین مى‌کنم)

«فَما ناقَة صالِحٍ بِاَکْرَمِ عَلَى اللهِ مِنْ وُلْدِى؛ ناقه صالح در پیشگاه خدا گرامى‌تر از فرزندانم نیست».(7)

یعنى همان گونه که با کشتن ناقه صالح - علیه السلام - عذاب عمومى آمد، شما نیز اگر از حد بگذرانید، نفرین مى‌کنم که عذاب عمومى بیاید، فرزندانم کمتر از ناقه صالح نیستند.

------------------------------

1- اقتباس از روضة الکافى، ص 188 و 189.

2- «فَلَمَّا جاءَ اَمْرُنا نَجَّیْنا صالِحاً وَ الَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ بِرَحْمَة مِنَّا» (هود، 66).

3- اعلام القرآن خزائلى، ص 292.

4- نهج البلاغه، خطبه 201.

5- نور الثقلین، ج 5، ص 587؛ بحار، ج 11، ص 393؛ شواهد التنزیل، ج 2، ص 335 تا 343.

6- بحار، ج 43، ص 47.

7- بحار، ج 43، ص 47.

/ 4 نظر / 130 بازدید
نگین

سلام مثل همیشه زحمت کشیدین برای جمع اوری این مطالب موفق باشید

نرگس باقریان

سلام. وبلاگ شما هم مطالب آموزنده ایی داره. با تبادل لینک موافقم. شما لینک شدید. شما هم بنده را با همین نام وبلاگم لینک کنید. ممنون از شما وحضور سبزتون

نرگس باقریان

باسلام خدمت شما. وممنون از حضورتون. داستان زیبا وآموزند ه ایی بود. کلا داستانهای قرآنی و اسلامی سرشار از پند و اندرز و راهنما یهای بسیار جالبی است. باز هم تشکر

نرگس باقریان

روزهایی بدی در زندگی آدم می رسد، که هیچ کسی حتی نمی پرسد "خوبی؟" برای چنین روزهای بدی، نیاز به یگانه مهربانِ دلسوزی داری به شرطی که در روزهای خوب فراموشش نکرده باشی و نامش چه زیباست… "خــــدا" ---------------------------------------------------------------------------------- زَهر است عطای خلق هرچند که دوا باشد حاجت از کی طلبی جایی که خدا باشد ؟! ------------------------------------------------------------------ آرامش چیست؟ نگاه به گذشته و شکر خدا نگاه به آینده و اعتماد به خدا نگاه به اطراف و جستجوی خدا نگاه به درون و دیدن خدا لحظه تان سرشار از بوی خدا!